Načné stezky

CHKO Křivoklátsko je nejen krásnou oblastí, ale také místem s vysokou koncentrací chráněných rostlin a živočichů. Půjdete-li pozorně po vyznačených stezkách, je velká pravděpodobnost, že leccos z toho, na co vás během cesty upozorňují informační panely, skutečně uvidíte. Samozřejmě, můžete namítnout, že stromy vám neutečou a rostliny se neschovají, ale živočichové si na vřískající bandu turistů příliš nepotrpí, tak prosíme, chovejte se tiše.

Naučná stezka Brdatka

Výchozí Křivoklát i cílové Zbečno leží při železniční trase Beroun – Rakovník. Začátek: na červené značce z Křivoklátu směr Klíčavská přehrada.

Počítejte, že tuto stezku projdete asi za dvě hodiny. Čeká vás asi 6,5km a převýšení 186 m. Informačních panelů po cestě potkáte celkem 17 a máte díky nim jedinečnou možnost seznámit se se všemi zajímavostmi dané oblasti. Navíc se vám po cestě dvakrát rozevře přenádherný výhled na údolí Berounky a na nad řekou se tyčící přírodní rezervaci Stříbrný luh.

Obousměrná trasa vede nejprve při červené značené trase Křivoklát – Lány. Ta vás provede přírodní rezervací Brdatka. Po devíti stech metrech se pak napojíte na zelenou stezku, která vás dovede až do Zbečna.

Stezka začíná i končí mimo obec, na stezku tak není žádné upozornění. Vedení po turistických značkách znamená několik set metrů zbytečně po asfaltové silnici. Přitom lze tuto část snadno obejít po lesních cestách (prakticky ověřeno).

Školní naučná stezka přírodovědná Křivoklát

Stezka měří 900 m a je jednosměrná, projdete ji do 1 hodiny. Informačních panelů na ní potkáte celkem 25. Poté se vracíte zpátky ke škole. Trasa je velmi nenáročná, vhodná i pro děti.

Název nikterak neznamená, že by stezka byla určena pouze k povinným poznávacím školním výletům. Začíná u ZŠ Křivoklát a končí na konci lesa nad Křivoklátem. Je nabitá nejdůležitějšími informacemi o CHKO.

Vodácká naučná stezka Berounka

Každý, kdo alespoň trochu vládne veslem či pádlem, potvrdí, že plavba po Berounce podél chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko je potěchou pro duši a balzámem na nervy. Aby vodáci nestrádali touhou po informacích, je na ně zaměřena tato speciální vodácká naučná stezka. Vede ze Zvíkovce 82 km podél CHKO Křivoklátsko a pokračuje v CHKO Český kras až k Hlásné Třebáni. Vodáky po ní provází 14 info panelů, mezi nimiž je například Setkání se spisovatelem Otou Pavlem, Černá tůň, Tetín nebo hrad Karlštejn.

Vyhlídková stezka Křivoklát

Nebude těžké domyslet si, že na této stezce je možné se kochat krásnými pohledy na hrad Křivoklát a že se jedná o nenáročnou, hlavně výletní trasu, měřící asi 1,7 km. Navazuje na školní naučnou stezku a pokračuje údolím Rakovnického potoka zpět do Křivoklátu. Cestou potkáte tři informační panely převážně o historii obce a hradu Křivoklát.

Naučná stezka Paraplíčko

Vezměte své děti a projděte se. Stezka začíná v Křivoklátě na parkovišti nad hradem a vede k vyhlídce Paraplíčko nad řekou Berounkou. Stezku vybudovali žáci ZŠ Křivoklát a to, že je určena hlavně dětem, poznáte podle pěti panelů, které po cestě potkáte – jsou všechny o něco níž, než je obvyklé.

Naučná stezka U Eremita

Tato pěší stezka vás zavede z Roztok na hranici rezervace U Eremita. Je dlouhá asi 1 km a potkáte na ni dva informační panely se základními informacemi o rezervaci, včetně vyobrazení pětatřiceti druhů stromů a keřů, které tu rostou. Při špatném počasí nebo sněhu je stezka neschůdná.

Naučná stezka Lánská obora

Tato ztezka byla zpřístupněna v roce 2006. Ujdete po ní téměř 5 km. Začíná u parkoviště Lesní správy KPR Lány, kde máte na výběr dvě trasy vedoucí k oboře. Jsou zde celkem tři odpočívadla a 28 (!) informačních panelů, která vám představí zvěř Lánské obory. Z velkého posedu pak můžete oborní zvěř pozorovat.

Naučná stezka výroby dřevěného uhlí Lhota

Jako dělaná pro rodinný výlet je naučná stezka o tom, jak se na Křivoklátsku vyrábělo dřevěné uhlí. Projdete při ní soukromý skanzen výroby dřevěného uhlí u obce Lhota na Kladensku. Na čtrnácti informačních panelech se dozvíte vše, co se k této činnosti váže. Navíc se tu můžete i občerstvit a zakoupit suvenýry či samotné dřevěné uhlí, na kterém si pak večer společně ugrilujete bezvadný dlabanec.

Stezka začíná ve Lhotě. Do Lhoty se nejlépe dostanete autem z Prahy po silnici č. 6 na Velkou Dobrou a za Jenčí odbočíte doleva na silnici č. 201 směr Unhošť a Horní Bezděkov, odtud vpravo na Dolní Bezděkov do Lhoty. Nebo z Lán po silnici č.116 směr Nižbor a na odbočku ke skanzenu vás navedou reklamní cedule.

Naučná stezka Údolí ticha

Tato obousměrná stezka vede od Stroupínského mlýna na místo zvané Pod Kamencem nedaleko hájovny Andreska. Vede podél Lučního potoka přes osadu Ricatado a měří 3 km. Po cestě vás čeká 10 informačních panelů.

Ke Stroupínskému mlýnu se dostanete autem z dálnice D5, sjedete-li na exitu č. 28 Bavoryně a pokračujete na Hředle a dál na Březovou. Mlýn najdete na polovině cesty mezi Hředlemi a Březovou.

Fotogalerie Celá galerie >
Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Blahodárný klid křivoklátských lesů můžete vychutnat na Naučné stezce Brdatka

Blahodárný klid křivoklátských lesů můžete vychutnat na Naučné stezce Brdatka.

Takový výhled naskýtá procházka po NS Brdatka

Takový výhled naskýtá procházka po NS Brdatka.

Na školní naučné stezce potkáte celkem 20 informačních panelů

Na školní naučné stezce potkáte celkem 20 informačních panelů

Pamětní síň Oty Pavla je snad povinnou zastávkou každého vodáka

Pamětní síň Oty Pavla je snad povinnou zastávkou každého vodáka.

NS vodacka Takový je pohled vodáků na CHKO Křivoklátsko

Takový je pohled vodáků na CHKO Křivoklátsko.

Už chápete, proč se tato stezka nazývá vyhlídkovou?

Už chápete, proč se tato stezka nazývá vyhlídkovou?

Paraplíčko - naučná stezka vhodná pro rodiny s dětmi.

Paraplíčko - naučná stezka vhodná pro rodiny s dětmi.

Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Stezku U Eremita při náledí nebo po dlouhých deštích určitě vynechejte.

Stezku U Eremita při náledí nebo po dlouhých deštích určitě vynechejte.

Stezku Lánská obora můžete spojit s pozorováním zvěře.

Stezku Lánská obora můžete spojit s pozorováním zvěře.


Víte že…

Víte, že Valdštejnovo náměstí ve městě Jičín ukrývá Rumcajsovu ševcovnu? Krom toho zde uvidíte Valdickou bránu, Korunovační studnu, Mariánský sloup a kašnu se sochou Amfitrité.Online Travel Solutions © Poděkování